יום ראשון, 29 בספטמבר 2013

פיטר גאלברט - בונה כסאות קלאסיים

פיטר גאלברט בונה כסאות קלאסיים בעזרת כלים ידניים, חוץ מהמחרטה, אותה נגדיר לצורך העניין ככלי ידני שכן בכל זאת ישנה המיומנות הידנית אותה צריך לרכוש בעמל רב, מדובר בבחור צעיר אשר לאחר לימודיו עבד בנגריה סטנדרטית למחייתו, אך סרב לקבל את העובדה שיצטרך לחבוש מסכת אבק ומשקפי מגן כל חייו כל עוד יעבוד בנגריה תעשייתית, ולכן החליט לעשות הסבת מקצוע, ולאחר מחשבה הבין שבניית כסאות קלאסיים יכולה בהחלט להתאים לו, הוא מספר שזה קרה במנהטן בסטודיו קטנטן אותו חילק עם בונה גיטרות ומפאת חוסר מקום כיסא נראה לו פריט קטן יחסית ולכן החליט ללכת עלזה.
בסרטון שאני מצרף פיטר מסביר ומדגים את אופן יצור והכנת שלושת האלמנטים העיקרים של הכיסאות שלו, מה שמדהים היא העובדה שפיטר יכול לבנות ולהרכיב כיסא ללא דבק.
הוא מסביר שהסוד נעוץ בעובדה שמוטות המשענת גב והרגלים עוברים תהליך של יבבוש מאולץ, עקב זאת החלקים מאבדים נפח ובקיצור מתכווצים, לעומת המושב וכותרת המשענת בהם ישנה עדיין כמות של לחות, ולאחר הרכבת הכסא העץ היבש סופג לחות מהעץ הלח, מתרחב והחיבור ננעל בצורה טבעית. הוא מודה שבכל זאת ישים דבק בכיסאות שהוא מוכר וזאת רק לביטחון יתר, כמו כן הוא מדגים את הגמישות המופלאה את העצים שהוא משתמש.


The Sterling Historical Society presents PeterGalbert from Robert McKay Jones on Vimeo.

 

תגובה 1: